Posledná rozlúčka s kardinálom Tomkom

V pondelok 8. augusta o 5. hodine ráno zomrel v Ríme kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Pán života si ho povolal vo veku 98 rokov. Kardinál Jozef Tomko zomrel vo svojom byte v Ríme, kde ho opatrovali Milosrdné sestry sv. Vincenta de Paul (satmárky) sr. Júlia Kolumberová a sr. Pavla Draganová. Po tom, ako bol 25. júna po úraze krčnej chrbtice hospitalizovaný v nemocnici Policlinico Gemelli, strávil v nemocnici šesť týždňov a od soboty 6. augusta bol v domácej liečbe za asistencie vatikánskeho zdravotníka. Počas pobytu v nemocnici ho bol navštíviť vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Po správe o úmrtí slovenského kardinála, rodáka z Udavského v Košickej arcidiecéze a najstaršieho člena Kardinálskeho zboru, Konferencia biskupov Slovenska pozvala veriacich k modlitbe za dušu zosnulého.
Posledná rozlúčka bude vo vatikánskej Bazilike sv. Petra vo štvrtok 11. augusta o 11:00 h dopoludnia.
Keďže bolo jeho želaním, aby miesto posledného odpočinku mal v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach, bude vo štvrtok prevezený na Slovensko. Uctiť pamiatku emeritného prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov kardinála Jozefa Tomka môže verejnosť v Bratislave a v Košiciach.
Podľa liturgického harmonogramu budú ostatky kardinála Tomka vystavené k verejnej úcte v košickej Katedrále sv. Alžbety v nedeľu 14. augusta od 16:00 h do 21:00 h a v pondelok 15. augusta od 9:00 h do 12:00 h dopoludnia. Popoludní bude prenesený do Kaplnky sv. Michala.
Pohrebné obrady v Katedrále sv. Alžbety budú v utorok 16. augusta so začiatkom o 11:00 h a hlavným celebrantom bude emeritný arcibiskup kardinál Dominik Duka.